GDY TWOJE DZIECKO ROZPOCZYNA NAUKĘ - ZS nr 13 w Koszalinie

GDY TWOJE DZIECKO ROZPOCZYNA NAUKĘ

DROGI RODZICU

GDY TWOJE DZIECKO ROZPOCZYNA NAUKĘ W NOWEJ SZKOLE…

1.
 W pierwszych miesiącach nauki staraj się jak najwięcej rozmawiać z dzieckiem, mów z nim o plusach i minusach nowej szkoły (nowego etapu nauki), jednak staraj się raczej podkreślać dobre strony i korzyści, żeby dziecko uczyło się myśleć pozytywnie.
2.
 Staraj się szukać konstruktywnych rozwiązań i wyjaśnień, nie "sprzedawaj" dziecku własnych lęków, na przykład unikaj mówienia: "zobaczysz, teraz to dadzą ci popalić, skończyły się dobre czasy" itp.
3.
 Zauważaj nawet drobne sukcesy dziecka, to pozwoli mu uwierzyć w swoje możliwości.
4.
 Nie wymagaj od dziecka, by było genialne i najlepsze w klasie, zbyt wygórowane oczekiwania mogą wywołać wzmożony lęk związany z ich niespełnieniem.
5.
 Ucz się rozmawiać ze swoim dorastającym dzieckiem, pamiętaj, choć często podkreśla swoją "dorosłość" nadal bardzo cię potrzebuje.
6.
 Stawiaj dziecku otwarte pytania, zachęcające do rozmowy, unikaj pytań na które odpowiedź brzmi: "tak" lub "nie". Rozmawiaj o tym jak się czuje w nowej szkole, klasie, co sądzi o kolegach, nauczycielach itp. Pamiętaj: wyrażone w słowach obawy i niepokoje znacznie zmniejszają swoją negatywna siłę.
7.
 Zwracaj uwagę na samopoczucie dziecka, różne bóle, objawy somatyczne, częste przeziębienia mogą być sygnałem problemów emocjonalnych, kłopotów z aklimatyzacją w nowym otoczeniu.
8.
 Nie ufaj dziecku bezgranicznie, zwracaj uwagę na kolegów i koleżanki, obserwuj z kim spędza czas i gdzie. Ustal granice czasu wolnego i czasu na odrabianie lekcji, znajdź też czas na przebywanie z dzieckiem, słuchanie go.
9.
 Rozmawiaj o zagrożeniach, szczególnie tych wynikających z używania alkoholu, palenia papierosów, próbowania narkotyków, czy też tak głośnych ostatnio dopalaczy. Uświadamiaj dziecku na czym polega szkodliwe i nieprzewidywalne oddziaływanie tych środków na organizm.
10.
Uważnie obserwuj swoje dziecko, staraj się dodawać mu otuchy i zachęcać do pokonywania trudności.