TWOJE DZIECKO OFIARĄ PRZEMOCY - ZS nr 13 w Koszalinie

TWOJE DZIECKO OFIARĄ PRZEMOCY

Twoje dziecko może być ofiarą przemocy szkolnej

SZANOWNY RODZICU
!

Wyśmiewanie i prowokacje są częścią codziennego życia w wielu szkołach, lecz zdarza się i tak, że przeradzają się w poważne groźby, szantaż i przemoc. Przeczytaj, jak rozpoznać sygnały, które świadczą o tym, że dziecko Twoje być może jest ofiarą przemocy szkolnej.

Przemoc ma wiele różnych form:

przemoc werbalna (wyśmiewanie, przezywanie, plotki, poniżenie),
   przemoc fizyczna (popychanie, uderzanie, kopanie, plucie),
   przemoc psychologiczna (wykluczenie z grupy, rozsiewanie kłamstw),
   groźby, wymuszanie pieniędzy i innych dóbr materialnych,
   przemoc seksualna (nieprzyzwoite gesty, łapanie za intymne części ciała).

Kto jest zwykle ofiarą przemocy?

Ofiarami przemocy są najczęściej dzieci, które są inne, to znaczy różnią się od przeciętnych dzieci (swoimi zdolnościami, wyglądem, narodowością... itd.) Dodatkowo, w grupie ryzyka są dzieci nieśmiałe, niepewne siebie, wrażliwe i impulsywne. Często ofiarami stają się dzieci, które są tłamszone w domu. Akty przemocy zdarzają się zwykle na terenie szkoły lub w jej okolicach.

Jak można się zorientować, że Twoje dziecko jest ofiarą przemocy?
   Stało się zamknięte, tak jak by było w depresji oraz ma niską samoocenę.
   Jest nieśmiałe, izoluje się od rówieśników.
   Radzi sobie gorzej z większością przedmiotów w szkole.
   Nie lubi chodzić do szkoły, wykorzystuje każdy pretekst, by tam nie iść.
   Często choruje, bo wie, że wtedy nie musi chodzić do szkoły.
   Ma problemy z żołądkiem i źle sypia.
   Często prosi o pieniądze, nawet podkrada je lub giną z domu różne rzeczy.
   Mimo, że dostało pieniądze na drożdżówkę, wraca do domu głodne.
   Jego szkolne przybory są mocno zniszczone lub zostały „zagubione”,
   Jest agresywne w stosunku do innych i stale zdenerwowane.

Jeśli zauważysz te objawy, co zrobić?

Dzieci nie chowają swoich problemów przed rodzicami, którzy otaczają je należytą opieką i troską!!!
   Powiedz mu, że to nie jest jego wina.
   Wyjaśnij mu, że nikt z kolegów nie ma prawa go poniżać, popychać lub zabierać mu rzeczy.
   Naucz go, w jaki sposób ma reagować na zaczepki, na przykład: „Spadaj”, „Odwal się”, „Popatrz jaki ty masz brzydki plecak”. Dziecko musi wiedzieć, że ma prawo zdecydowanie się bronić i nie musi być wtedy uprzejme.
   Wzmocnij samoocenę dziecka, zachęcając go do aktywności w dziedzinach, w których jest dobre (w sferze jego zainteresowań, pasji).
   Chwal dziecko zawsze, gdy na to zasłuży.
   Pytaj często, co się dzieje w szkole – dziecko musi czuć, że interesujesz się jego sprawami.
   Nie bądź nadopiekuńczy, nie rób wszystkiego za dziecko, bo taki rodzaj wychowania wywołuje nadwrażliwość.
   Zastanów się, czy dziecko nie jest przypadkiem w podrzędnej pozycji w stosunku do starszego rodzeństwa i jeśli tak jest, postaraj się to zmienić.
   Uważaj na to, czy sytuacja dziecka w szkole się przypadkiem nie pogarsza – jeśli dojdzie do pobicia, wymuszeń pieniędzy lub poważnych gróźb, musisz interweniować u wychowawcy lub szkolnego psychologa.

Kto zwykle jest szkolnym napastnikiem?

Napastnikami są zwykle dzieci, które mają problemy ze swoimi emocjami, wzorce wyniesione są z domu. Poniżając innych, dają upust swojej złości na ludzi i źle urządzony świat. One też są ofiarami – własnej bezsilnej złości.

Opracowała:
Agnieszka Giecołd